Profesjonalna księgowość w biurach

Nie każde biuro rachunkowe jest dobre, ponieważ nie zawsze są w nim zatrudniani profesjonaliści. Jeżeli z różnych powodów, decydujemy się na korzystanie z usług biura, to ważne jest sprawdzanie kompetencji osób, które będą się zajmowały naszą firmą. Im większe mają doświadczenie w branży, tym lepiej dla nas, gdyż rachunkowość jest bardzo obszerną dziedziną, w której dodatkowo często się zmieniają przepisy.

Ile może pracować osób w księgowości?

księgowośćNowe biura nie zawsze stawiają na jakość usług, ponieważ chcą na początek znaleźć klientów, którzy będą gotowi z nimi współpracować. Usługi księgowe przede wszystkim powinny być rzetelne i kompleksowe, bo od tego zależy zadowolenie przedsiębiorców ze współpracy. Księgowość to nie tylko samo rozliczanie działalności, ale także zajmowanie się sprawami pracowniczymi, wszelkimi analizami na podstawie zestawień i raportów z programów księgowych oraz doradztwo podatkowe. Głównym celem księgowości jest rozliczenie firmy i wyliczenie odpowiednich kwot podatków, które przedsiębiorca musi zapłacić państwu. Poza nimi, są też obowiązkowe składki społeczne, które musi opłacać każdy pracodawca za siebie i zatrudnionych pracowników. W biurach rachunkowych pracuje najczęściej kilka głównych księgowych, ponieważ tylko dzięki temu można jednocześnie kompleksowo rozliczyć każdą działalność gospodarczą i spółkę. Poza księgowymi, w biurze pracują także pomocnicy i zastępcy księgowych, a także pracownicy kadrowi zajmujący się sprawami pracowniczymi. Zaletą korzystania z usług rachunkowych jest opłacanie jednego abonamentu za wszystkie usługi, które są znacznie tańsze niż koszty związane z zatrudnieniem nowego pracownika. Jedynym obowiązkiem właścicieli firm jest terminowe dostarczanie dokumentów księgowych do biura i informowanie go o wszelkich, istotnych zmianach w działalności. Natomiast księgowa musi zgodnie z przepisami o rachunkowości prowadzić książkę przychodów i rozchodów dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz pełne księgi rachunkowe dla spółek.

Tak naprawdę w biurze może pracować nieograniczona ilość osób, bo najważniejsze są ich kompetencje. Im większe biuro rachunkowe, tym więcej pracowników potrzebuje do obsługi klientów. Wielu przedsiębiorców decyduje się na współpracę z biurem księgowym, bo jest to tańsza usługa niż zatrudnienie pracownika na etacie. Za usługi płaci się każdego miesiąca abonament, którego wysokość zależy od wielkości i rodzaju działalności, ilości dokumentów księgowych oraz wielkości zatrudnienia.