Psychoterapeuta jest to osoba, która specjalizuje się w pracy z osobami wykazującymi problemy ze zdrowiem psychicznym. Każdy, kto decyduje się na rozpoczęcie współpracy z wyżej wspomnianym oczekuje, że udzieli mu on niezbędnego wsparcia w uporaniu się z trapiącymi go problemami. Aby tak się stało, psychoterapeuta musi posiadać odpowiednie doświadczenie, dysponować rozległą wiedzą, a także umiejętnościami.
Jak wygląda współpraca z psychoterapeutą?
Przede wszystkim należy zacząć od tego, że psychoterapeuta jest osobą udzielającą wsparcia psychologicznego i wykorzystującą w tym celu rozmaite techniki psychoterapeutyczne. Wiele osób utożsamia psychoterapeutę z psychologiem lub nawet psychiatrą i jest to oczywiście błąd. Nie mniej jednak zarówno psycholog jak i psychiatra mogą zdobyć odpowiednie uprawnienia, które pozwolą im również na prowadzenie psychoterapii. Wracając jednak do tematu psychoterapeuty, to zajmuje się on między innymi takimi problemami i schorzeniami jak między innymi: depresja, schizofrenia, bulimia i anoreksja, ADHD, autyzm, problemy z uzależnieniami, problemy rodzinne, wychowawcze oraz rozchwianie emocjonalne. Decydując się na psychoterapię bardzo ważnym jest odpowiednie nastawienie do wyżej wspomnianej. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że rolą psychoterapeuty nie jest rozwiązywanie problemów za pacjenta, a jedynie pomaganie mu w ich dostrzeżeniu i wypracowaniu mechanizmów, które pozwolą na poprawienie jakości swojego życia. Głównym założeniem psychoterapii jest to, że pacjent będzie miał możliwość opowiedzenia o tym co go trapi, a dobry psychoterapeuta Poznań w trakcie zadawania pytań przeprowadzał analizę zdobytych informacji i znajdzie powód zaistnienia danych sytuacji i towarzyszących im w tym czasie uczuć. Dzięki sesjom z psychoterapeutą pacjent wykonuje pracę nad sobą oraz uczy się, jak radzić sobie z różnorodnymi trudnościami. Czasami w trakcie psychoterapii dochodzi do chwil zwątpienia, jednak należy pamiętać o tym, że jest to normalna kolej rzeczy i nie należy z tego powodu przerywać spotkań. Warto wytrwać, gdyż efekt końcowy niewątpliwie będzie satysfakcjonujący dla pacjenta i rzecz jasna psychoterapeuty.
Podsumowując – psychoterapia to długi i wymagający proces, który czasami może powodować zwątpienie w jego zasadność. Nie mniej jednak warto uzbroić się w cierpliwość i przeczekać kryzys, gdyż jest to naturalne i stanowi poniekąd element terapii. Tylko wytrwałość i konsekwencja pozwolą na uporanie się z problemami i rozpoczęcie nowego, lepszego życia.