Rzetelna księgowość dla firm

 

Choć każda działalność jest inna i kieruje się swoimi zasadami, to łączy je rachunkowość. Bez względu czy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą czy spółkę, musimy mieć prowadzoną księgowość zgodnie z zasadami rachunkowości. Przeważnie przedsiębiorcy decydują się na skorzystanie z usług biura rachunkowego lub wybierają zatrudnienie samodzielnej księgowej.

W jakim zakresie działają biura rachunkowe?

biuro rachunkowe - MokotówW całym kraju działa nawet kilkaset tysięcy biur rachunkowych, które obsługują od kilkunastu do nawet kilkuset klientów. Ich działalność jest nastawiona na jednoczesną obsługę wielu firm, dlatego te zatrudniają nawet po kilku samodzielnych księgowych, ich pomocników i kadrowych. Najczęściej są to osoby z długoletnim doświadczeniem, które posiadają wymagane, kierunkowe wykształcenie. Tylko wykwalifikowani i kompetentni pracownicy są gwarancją wysokiej jakości usług. Jeżeli jest nam potrzebne rzetelne biuro rachunkowe – Mokotów jest dzielnicą Warszawy, gdzie działa ich nawet kilkaset więc na pewno je znajdziemy. Najwięcej mają klientów prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, ponieważ jest to najpowszechniejsza forma prowadzenia firmy. Co do spółek, to bywają one klientami biur rachunkowych, ale mają one niewielki rozmiar, gdyż duże firmy z rozbudowaną strukturą organizacyjną przeważnie mają własne działy księgowego ze sztabem specjalistów. Księgowi zatrudnieniu w biurze przede wszystkim zajmują się prowadzeniem podatkowej książki przychodów i rozchodów dla jednoosobowych działalności gospodarczych i pełnych ksiąg rachunkowych dla spółek. Bywają także przedsiębiorstwa, które muszą mieć prowadzony ryczałt czy kartę podatkową i także należy to do obowiązków księgowych. Poza wymienionymi usługami, biura prowadzą też kadry i płace dla swoich klientów, dzięki czemu są one kompleksowe, a prze to bardziej wartościowe dla przedsiębiorców. Niektóre biura rachunkowe w Warszawie zatrudniają jeszcze doradców podatkowych, którzy zajmują się optymalizacją podatków w firmie.

Dla wielu przedsiębiorców wybór usług księgowych jest korzystniejszy niż zatrudnienie samodzielnej księgowej, ponieważ jest to znacznie tańsze rozwiązanie. Pracownikowi trzeba zapewnić wynagrodzenie adekwatne do posiadanych umiejętności i zorganizować stanowisko pracy, łącznie ze specjalnym programem księgowym, który nie jest tani. W przypadku korzystania z usług biura rachunkowego wystarczy opłacić stały, miesięczny abonament, którego wysokość jest ustalana indywidualnie z każdym klientem.