Samonośne konstrukcje dachowe w halach tenisowych

 

Obiekty rekreatycjno- sportowe to jedne z najczęstszych zastosowań hal o rozmaitej konstrukcji. Dzięki możliwościom, jakie dają nam nowe koncepcje w budownictwie mamy możliwość szybkiej realizacji prac montażowych, a co za tym idzie- budynki są znacznie szybciej oddawane do użytku.

Rodzaje i specyfikacja poszczególnych typów hal sportowych

hala tenisowaMożemy wyróżnić 3 rodzaje hal stosowanych w budowie obiektów rekreacyjno- sportowych. Zaliczamy do nich takie konstrukcje jak tradycyjna hala jedno lub wielonawowa posadowiona na szkielecie z konstrukcją dwuspadzistego dachu oraz hala stalowa łukowa lub łukowa z drewna klejonego o lekkiej konstrukcji. Hale łukowe o lekkiej konstrukcji opierają się na strukturze wykonanej z drewna klejonego i są łączone stężeniami poprzecznymi, takimi jak dźwigary dwuspadowe bądź łukowe. Konstrukcja hali w zależności od wykonanego projektu może być jedno- lub wielonawowa. Dodatkowo całość umacnia się tężnikami drewnianymi oraz stężeniami stalowymi, które wpływają na stateczność całokształtu, dzięki czemu zachowana jest ergonomia pracy przestrzennej projektu. Kolejnym rozwiązaniem stosowanym w budowie obiektów takich jak hala tenisowa jest tradycyjna konstrukcja jedno- lub wielonawowa, której więźba dachowa jest umieszczona na tradycyjnym szkielecie i skonstruowana w tradycyjny sposób. Atutem hal z dachem dwuspadzistym jest przede wszystkim możliwość zaprojektowania obiektu o nieograniczonej długości. Funkcję nośności pełnią tu przede wszystkim ściany obiektu, a wytrzymała konstrukcja szkieletowa pozwala na zwiększenie wytrzymałości mechanicznej obiektu. Ponadto celem wzmocnienia konstrukcji stosuje się również specjalne profile, które umieszcza się w miejscach o zwiększonym nacisku. Ostatnim typem konstrukcji hal tenisowych jest najnowsza technologia oparta na realizacji prac montażowych na stopie fundamentowej bądź palach posadowionych na wspornikach, gdzie jednocześnie funkcję ścian oraz zadaszenia pełni wyprofilowany samonośny dach stalowy wykonany ze stalowych paneli. Efekt konstrukcji opracowanej na bazie łuku kołowego osiąga się za pomocą zaawansowanej metody falcowania na zimno poszczególnych fragmentów więźby dachowej, a następnie łączy się je za pomocą zgniatarki.

Dobór materiałów oraz projektu hali powinien być ściśle uzależniony od jej przeznaczenia oraz warunków geotechnicznych. Realizacja prac montażowych hal o przeznaczeniu rekreacyjno- sportowym na bazie lekkiej konstrukcji jest bardzo praktyczna, szczególnie ze względu na to, że możemy zawsze przenieść ją w inne miejsce, dzięki zastosowaniu prostych rozwiązań montażowych.