Sposoby przechowywania słomy

 

Przechowywanie dużej ilości słomy w gospodarstwie rolnym bywa uciążliwe. Zapewnienie odpowiednich warunków magazynowania to podstawa, niezależnie od tego, czy słoma jest przeznaczona na paszę, czy też na ściółkę. Najlepszym wyjściem byłoby składowanie balotów pod zadaszeniem, jednak nie zawsze jest to możliwe ze względu na dość wysokie koszty inwestycji w specjalna halę. Jak zatem dobrze zabezpieczyć słomę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi?

Jak najskuteczniej osłonić słomę na zimę?

najlepsza agrowłóknina do słomyBaloty słomy czy siana to materiał, który przechowywany „pod chmurką” niestety ulega zawilgoceniu, zaczyna pleśnieć i przestaje nadawać się do użytku. Składowanie balotów w zadaszonym pomieszczeniu jest wyjściem idealnym, jednak budowa przeznaczonej do tego hali to inwestycja kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, niestety często poza zasięgiem statystycznego właściciela gospodarstwa rolnego. Można starać się choć część materiału składować w stodole, ale najczęściej nie dysponujemy tam odpowiednią ilością miejsca. Pozostaje zatem przechowywanie na zewnątrz, ale w takim wypadku nie zapominajmy o dobrym zabezpieczeniu słomy przed niekorzystnym działaniem warunków pogodowych. Niektórzy rolnicy dla oszczędności praktykują okrywanie balotów folią z sianokiszonki z poprzedniego sezonu. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie, folia bardzo ławo ulega zniszczeniu, a w rezultacie nie przetrwa nawet jednego sezonu. Pozorne oszczędności zmieniają się zatem w kolejne wydatki, których można było uniknąć. Rozwiązaniem, które sprawdzi się znacznie lepiej, jest najlepsza agrowłóknina do słomy. Jej główną zaletą jest paroprzepuszczalność, która pozwala na odprowadzanie wilgoci z przechowywanego materiału, a jednocześnie zabezpiecza przed przenikaniem wody i wilgoci z otoczenia. Najlepsza agrowłóknina do słomy to materiał, który przetrwa nawet siedem sezonów, jak podają producenci oraz zadowoleni użytkownicy. Ułożone w kształt trójkąta bele słomy, okryte agrowłókniną zabezpieczoną metalowymi klipsami przetrwają całą zimę bez uszczerbku na jakości materiału. Dzięki temu, że włóknina jest śliska po zewnętrznej stronie, śnieg nie zalega na jej wierzchu, a dzięki paroprzepuszczalności nie zostanie zerwana nawet przez silny wiatr.

Podczas zabezpieczania stogów agrowłókniną nie przyciskajmy jej do podłoża warstwą ziemi, ponieważ podczas mrozów może ona ulec uszkodzeniu. W związku z tym, że jest to materiał wykonany z tworzywa sztucznego (polipropylenu), posiada także filtr promieni UV, który znacznie przedłuża jego trwałość i żywotność. Pamiętajmy także, że włókninę warto nabyć od znanego i pewnego dostawcy, co zagwarantuje nam produkt najwyższej jakości.