Studnia na deszczówkę

Zbieranie wody deszczowej jest doskonałym sposobem na to, aby upewnić się, że rośliny w ogrodzie będzie można podlewać bez obaw o przerwy w dostawie zwykłej wody z sieci kanalizacyjnej. Można to robić wyłapujący deszczówkę z rynien do babeczek lub wykorzystać Zalecane do montażu na niektórych działkach elementy. Są nimi przede wszystkim studnie chłonne. Ich instalacja poleca się w przypadku działek budowlanych, na których większość podłoża stanowi nieprzepuszczalna glina.po przeprowadzeniu odpowiednich badań i montażu systemu odprowadzającego można przystąpić do zbierania w zbiorniku wody opadowej.

Zbieranie deszczówki do studni

studnie chłonne do deszczówkiNa wielu działkach, których właściciele zajmują się uprawą ogródka, istnieje problem tego, w jaki sposób zagwarantować sobie stały dostęp do wody służącej podlewaniu roślin. Naturalną przewagę w takich sytuacjach mają osoby, które mieszkają w miejscu, w którym podłoże bogate jest w glinę, a tym samym zalecane jest w nich montowanie zbiorników takich jak studnie chłonne do deszczówki. Oczywiście wody opadowe zbierać można także do beczek, na przykład ustawionych przy odpływach rynien. Studnie są jednak zdecydowanie bardziej wydajne, zbierają także wody z dużego obszaru. Ich instalacja powinna być poprzedzona dokładnymi badaniami geotechnicznymi. Pozwalają one ustalić, jaki skład ma gleba, a przede wszystkim, na jakim poziomie znajdują się w niej wody gruntowe. Jeżeli chce się zastosować studnię chłonną, nie mogą one być wysoko, gdyż napełniać się ona będzie właśnie nimi, zamiast zbierać wodę opadową. Jeżeli podczas badań okaże się, że możliwe jest jej wkopanie, wybrać należy spomiędzy zbiorników betonowych lub plastikowych i na całej powierzchni obszaru, z którego woda ma zostać odprowadzana zamontować systemy rur. To właśnie dzięki nim do wnętrza zbiornika na płynie deszczówka. Ważne jest też, aby sam zbiornik otoczony był warstwą piasku, przez który napływać będzie mogła woda opadowa, której udało się przeciągnąć przez wierzchnie warstwy ziemi.

Studnie chłonne są zbiornikami, które można wkopywać na działkach o gleby bogatej w gliny. Zbiera się w nich wtedy deszczówka odprowadzana do wnętrza za pomocą rur wkopany kto całej powierzchni działki, a także otworów, przez jakie wsiąknąć może woda, która przedostała się przez zewnętrzne warstwy gleby. Cienki zakopanie studni na działce można mieć pewność, że uprawiając ogród, zawsze będzie się mieć odpowiednią ilość wody do podlewania roślinności. Tym samym nawet w miesiącach letnich wszystkie uprawy zostaną wystarczająco nawodnione.