Suknie szyte na zamówienie

Drużynniczki, podobnie jak większość odtwórców historycznych, zazwyczaj samodzielnie zajmowały się wykonywaniem własnych strojów, wedle własnego upodobania. Z racji iż do tej pory zajmowaliśmy się odtwórstwem głównie wczesnego średniowiecza, szycie strojów nie było zbyt trudne, i często zdarzało się iż ubrania wykańczaliśmy już na imprezach, często w ramach pokazu rzemiosła. Sekcja drużyny która zdecydowała się na odtwarzanie postaci z wieku siedemnastego napotkała jednak niemałe trudności już podczas planowania strojów.

Repliki sukni z siedemnastego wieku

suknie historyczne ze sklepuPóźne stroje, zwłaszcza odzież wystawna czy balowa, a w szczególności suknie, nie były tak proste jak wczesnośredniowieczne ubrania, i wymagały ogromnej ilości pracy i umiejętności, by mogły być wykonane w prawidłowy sposób. Podczas gdy szycie prostej sukni wczesnośredniowiecznej mogło zająć co najwyżej tydzień, licząc od momentu skrawania materiałów po zakończenie szycia, późniejsze ubrania niejednokrotnie mogły wymagać kilku miesięcy intensywnej pracy z użyciem maszyn do szycia, przystosowanych do pracy z delikatnymi, łatwymi do zniszczenia materiałami. Szyciem takich strojów zajmowali się wyłącznie najlepsi rzemieślnicy z ogromnym doświadczeniem, a niemal zawsze wspominali iż każda suknia jest ogromnym wyzwaniem nawet dla najlepszych wykonawców odzieży. Nasze drużynniczki bardzo szybko zrezygnowały więc z własnoręcznego wykonywania strojów na pokazy siedemnastowieczne, a zamiast tego zdecydowały nabyć gotowe suknie historyczne ze sklepu dla rekonstruktorów, mającego w ofercie zarówno odzież jak i narzędzia obozowe czy materiały, przeznaczone właśnie dla odtwórców historycznych. Siedemnastowieczne suknie, podobnie jak większość odzieży którą owy sklep wprowadzał do ofert, pochodziły od rzemieślników zajmujących się wybranym okresem historycznym i były jak najbardziej zgodne z pierwowzorami, lub też miały bardzo ekstensywnie opisane źródła, którymi inspirował się wykonawca. Nie było również najmniejszego problemu z zamówieniem modyfikacji do strojów, dodatków czy przeróbek.

Mimo iż niewielu odtwórców decyduje się na zakup odzieży ze sklepu, ze względu na często zdarzające się problemy z wykonaniem gotowej odzieży, okazało się iż zamówione suknie są wykonane z najwyższą starannością i dokładnością, zawierając wszystkie, nawet najdrobniejsze elementy pierwowzoru, łącznie ze szwami, wykonanymi dokładnie tą samą techniką co pierwowzory. Były to stroje bardzo wystawne i bogate, i niejednokrotnie stawały w centrum uwagi na niejednej imprezie.