Szkodliwy eternit i co z nim zrobić?

Eternit, pomimo początkowej sławy, jaką odniósł w budownictwie, obecnie jest masowo usuwany z poszyć dachowych i elewacji budynków. Dzieje się tak już od 1998 roku, kiedy to zakazano produkcji materiałów z użyciem azbestu, czyli między innymi eternitu. Te wytrzymałe płyty cementowo-azbestowe doskonale sprawdzały się w budownictwie, dzięki swoim właściwościom. Jednak po latach okazało się, że wykazują wysoką szkodliwość na nasze zdrowie i jedyne co możemy w tej sytuacji zrobić, to po prostu się ich pozbyć.

Bezpieczne usuwanie eternitu

szybki demontaż eternituJednak pozbycie się eternitu z naszego budynku nie jest wcale prostą sprawą. Wiąże się z wynajęciem licencjonowanej firmy wykonującej takie usługi, a cały usunięty materiał musi zostać wywieziony w specjalnie przeznaczone do tego miejsce. Zatem nie próbujmy wykonywać tych prac na własną rękę. Legalny, profesjonalny i szybki demontaż eternitu możliwy jest jedynie dzięki doświadczonemu wykonawcy. Listę firm oferujących szybki demontaż eternitu znajdziemy w miejscowym wydziale ochrony środowiska. Z jedną z firm podpisujemy umowę, w której uwzględniamy rodzaj prac, termin wykonania, a także to, na kim spoczywa odpowiedzialność za zabezpieczenie terenu, na jakim wykonywane będą prace. Najczęściej obowiązek ten bierze na siebie wykonawca, jednak dla pewności warto to ustalić. 30 dni przed rozpoczęciem planowanych prac należy zgłosić je do terenowego organu nadzoru budowlanego. Na wykonawcy natomiast ciąży obowiązek zgłoszenia prac do inspektora nadzoru budowlanego oraz inspekcji pracy. Pracownicy firmy wykonującej demontaż powinni mieć ważne badania lekarskie, udokumentowane przeszkolenie do pracy z materiałami niebezpiecznymi, oraz zaświadczenie o zapoznaniu się z oceną ryzyka zawodowego. Gdy formalności zostaną spełnione, można rozpocząć prace. Same czynności powinny być wykonywane z najwyższą dbałością o bezpieczeństwo pracowników oraz mieszkańców. Demontaż eternitu wykonuje się na mokro, po to aby uniknąć pylenia suchych włókien. Teren powinien być specjalnie zabezpieczony (kurtyny, folie) oraz oznakowany, a pracownicy zaopatrzeni w specjalny sprzęt.

Po wykonaniu prac, sam eternit już na miejscu budowy musi zostać zabezpieczony i przygotowany do transportu. Umieszczone w szczelnych workach, zdemontowane płyty wywożone zostają na teren składowiska materiałów niebezpiecznych. Składowiska te to jedyne legalne miejsca, w których można pozbyć się usuniętego z budynku eternitu. Zakopywanie go w ogródku, lub porzucenie w lesie jest nie tylko surowo karane, ale przede wszystkim niebezpieczne dla zdrowia.