Technologia produkcji nowoczesnego betonu

Monolityczne i ociężałe konstrukcje z betonu raczej nie wskazywały na to, że cement zostanie wykorzystany do tworzenia rzeczy lekkich zdobiących wnętrza. Rozwój myśli projektowej oraz technologii pozwoliły na robienie z betonu rzeczy dotąd dla niego niedostępnych. Beton architektoniczny stał się bardzo modnym materiałem wykończeniowym, z którego jak się okazuje można zrobić w tej dziedzinie bardzo dużo i coraz więcej. Ściany to wizytówka każdego lokalu i dlatego każdy ambitny właściciel stara się zadbać o ich estetyczny i niepowtarzalny wygląd. Beton architektoniczny dał alternatywę dla tradycyjnych metod budowlanych. Wytwarza się z niego płyty, którymi w dowolny sposób możemy każdą ścianę w każdym lokalu, a także zastosować je na zewnątrz jako pokrycie elewacyjne.

Nowinki i reżim technologiczny w produkcji betonu

nowoczesny beton architektoniczny na ścianęCzłowiek jest stworzeniem szalenie kreatywnym, potrafiącym sięgać do tradycyjnych metod i materiałów w celu podniesienia ich właściwości i funkcjonalności. Tak uczyniono z betonem architektonicznym. Na bazie tradycyjnych mieszanek cementowych tworzy się poprzez odpowiednie dodatki beton o właściwościach dotąd niespotykanych. Nowoczesny beton architektoniczny na ściany to wypadkowa zwykłego cementu portlandzkiego i dodatków mineralnych oraz syntetycznych. Beton GRC to materiał na lekkie i cienkie płyty na ściany. Wytwarzany jest z dodatkiem włókien szklanych i celulozowych. Zachowuje fakturę betonu i osiąga dużą wytrzymałość przy małej grubości. Nowoczesny beton architektoniczny na ścianę to materiał z dodatkiem naturalnych kruszyw mineralnych i barwników. Pozwala to na osiągnięcie w masie nieskończonej ilości kolorów i faktur. Nowoczesność to również zwiększenie odporności na wilgoć przez impregnację. Pozwala to na bezproblemowe krycie ścian w miejscach wilgotnych. Produkcja płyt z betonu GRC ma swoich przeciwników, którzy w odpowiedzi na stosowanie włókien nie wykorzystują ich wcale. Tak powstają płyty bezfibracyjne. Uzyskują one moc i trwałość poprzez prasowanie mieszanki pod wysokim ciśnieniem i w obecności gorącej pary wodnej. Nowoczesność to również sposób montażu płyt na ścianach. Robi się to bardzo szybko na kilka sposobów przy czym każdy z nich jest szybki. Panele mocowane mogą być na klej, kotwy, na szynach.

Wykorzystanie betonu architektonicznego do produkcji materiałów wykończeniowych to strzał w dziesiątkę. To materiał bardzo mocny i odporny. Daje się kształtować w dowolne formy. Przybiera różne barwy i faktury. Posiadając szereg nieocenionych zalet fizykochemicznych ma jeszcze kilka innych zalet ekonomicznych. Surowce do produkcji betonu występują powszechnie i są tanie. Samo wytwarzanie betonu to proces też pozbawiony komplikacji technicznych. Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty można stwierdzić, że producenci betonu architektonicznego nie powiedzieli ostatniego słowa i znajdzie on nowe niespodziewane zastosowania.