Technologia sitodruk w poligrafii

Technologia sitodruku to połączenie kilku technologii – technologii rozciągania ramek płyt, doboru odpowiedniej tkaniny sitowej, emulgowania form drukarskich, wykorzystania możliwości druku, doboru farby, suszenia i wielu innych. Jak więc widać jest to bardzo skomplikowany proces. Sitodruk to technologia druku, która pozwala na uzyskanie odcisku poprzez przetłaczanie tuszu przez formę.

Na czym polega sitodruk?

nowoczesne maszyny - sitodrukSitodruk polega na szeregu bardzo skomplikowanych czynności zmierzających do uzyskania określonego wytworu. Jako płytkę drukową stosuje się szablon i jest to cienka siatka z naturalnego jedwabiu, materiału syntetycznego lub metalowych nici z naniesionym obrazem. W większości przypadków stosuje się siatkę wykonaną z materiałów syntetycznych lub metalu. Przez otwarte komórki siatki, tusz jest nakładany na drukowany materiał. Forma sitodrukowa jest więc połączeniem siatki i szablonu. Własności drukarskie i jakościowe siatki szablonowej są determinowane przez materiał drukarski, jego linię – ilość nitek siatki na centymetr jej długości – grubość szablonu, stopień rozwarcia oczek – stosunek powierzchni całkowitej ​wszystkie komórki do całkowitej powierzchni siatki w procentach. Odpowiadają za to nowoczesne maszyny – sitodruk jest przydatny podczas drukowania na skomplikowanych materiałach. Wszystko dlatego, że maszyna zapewnia nałożenie warstwy kopii na siatkę, naświetlenie przygotowanej wcześniej formy fotograficznej, wywołanie i wysuszenie. Wielu artystów pracuje bezpośrednio na siatce, a sitodruk odgrywa bardzo ważną rolę we współczesnej sztuce. W praktyce w sitodruku stosuje się różne schematy zgodnie z zasadą interakcji stykających się powierzchni. Obecnie istnieje wiele wzorów maszyn do sitodruku. Najprostszy z nich to prosta prostokątna rama z naciągniętą siatką. Nowoczesny poziom technologii posłużył do rozwoju technologii sitodruku, umożliwił, w oparciu o ramę sitową, tworzenie płaskich maszyn do sitodruku, także wielkoformatowych systemów.

Maszyny te są zmechanizowane, wyposażone w nowoczesną automatykę i pozwalają drukować wysokiej jakości produkty wielokolorowe na dowolnych podłożach niedostępnych dla innych rodzajów druku. Metoda ta więc posiada bardzo szerokie zastosowanie we współczesnej poligrafii. Jest wykorzystywana podczas robienia pamiątek oraz spersonalizowanych prezentów na zamówienie. Na pewno jest to fajna sprawa dla tych, którzy zajmują się projektowaniem graficznym z pasji. takie osoby kupując maszynę do sitodruku mogą rozwinąć swój własny biznes.