Tkaninowe łączniki do instalacji

W bardzo wielu firmach możemy znaleźć urządzenia, które są zasilane gazami. W innych przedsiębiorstwach to proces produkcji wymaga transportu gazów powstających podczas cyklu produkcyjnego, albo doprowadzenia gorącego powietrza. Niezależnie od tego, jaka substancja będzie płynąc stalowymi rurami, to każdemu producentowi zależy na tym, aby przepływ ten był jak najszybszy, a cała instalacja jak najmniej awaryjna. Jest tak, ponieważ ma to ogromny wpływ na wydajność zakładu.

Elementy zapewniające trwałość instalacji

Kompensatory tkaninowe do instalacjiStandardowe elementy infrastruktury gazowej lub ciepłowniczej to rury, kształtki, uszczelki oraz śruby. W dzisiejszych czasach producenci oferują również kompensatory tkaninowe do instalacji, które pełnią bardzo ważną rolę w całym układzie. Po pierwsze tłumią one drgania. Wszelkiego rodzaju wibracje są nieodzowną częścią instalacji, której częścią jest jakakolwiek pompa. Nawet, jeżeli urządzenie do wymuszania przepływu jest zasilane energią elektryczną, ruchy oscylacyjne będą wprawiały cząsteczki materiału w ruch. Stal jest bardzo podatna na takie delikatne drgania, które niestety stanowią zagrożenie dla całej instalacji. Tkaninowe łączniki sprawdzą się znacznie lepiej niż gumowe uszczelki. Elastyczne materiały nie mają bowiem zdolności do przenoszenia naprężeń, a co za tym idzie, doskonale wyciszają wszelkiego rodzaju ruchy cząsteczek. Drugą zaletą kompensatorów jest to, że przejmują część naprężeń powstających w całym układzie. Rury stalowe bardzo reagują na wszelkie zmiany temperatur. Wraz z jej wzrostem wydłużają się, a kiedy spada zaczynają się kurczyć. W porównaniu do innych materiałów, metale ulegają znacznym odkształceniom, które mogą powodować wypaczenie się rur lub zerwanie połączeń między kolejnymi elementami. Elastyczne łączniki mogą zmieniać swoje rozmiary dość swobodnie, dlatego eliminują możliwość wykrzywienia lub rozerwania danej instalacji. Jest tak, ponieważ są wykonane z mocnych, sprężystych materiałów na przykład tkanin: poliestrowych, poliamidowych, szklanych lub ceramicznych.

Ze względu na bardzo dobre parametry techniczne, króćce elastyczne wytrzymują bardzo wysokie temperatury. Nie ulegają również zniszczeniu, jeżeli w przewodach panuje bardzo duże ciśnienie. Dzięki temu stanowią integralną część całej instalacji. Dzięki swojej elastyczności, są w stanie przejmować siły ściskające, rozciągające oraz skręcanie. Oprócz tego pozwalają rurom na przemieszczanie poprzeczne i kątowe, dzięki czemu zastępują mniej odporne kształtki stalowe.