Trwałe i czasowe zabezpieczenie odzieży

Odzież, niezależnie od tego, z jakiego materiału jest wykonana, z czasem ulega zabrudzeniu, a nierzadko zniszczeniu. Dotyczy to nie tylko tej odzieży, która jest w stałym użyciu, ale również tej która spoczywa przez dłuższy okres czasu na półkach w sklepie, czy w domu. Dlatego konieczne jest zabezpieczenie tej nieużywanej odzieży, bo tę używaną pierzemy, odświeżamy , albo oddajemy do renowacji.

Jak chronić nieużywaną odzież?

opakowania na odzieżPodstawowy zabieg to odizolowanie ubrań od czynników zewnętrznych, czyli zastosowanie opakowania na odzież. Tutaj konieczne jest zróżnicowanie. Inaczej chronimy odzież, która jest jeszcze w sklepie, a inaczej tę w domu. W sklepie, odzież wisi na wieszaku, albo spoczywa na półkach, w zależności  od rodzaju odzieży. Płaszcze, kurtki, marynarki, żakiety, czyli tzw. garderoba wisi na wieszakach i można je zabezpieczyć folią. Jak dotąd nic ekologicznego nie wymyślono . Taka folia jest złączona z jednej strony z otworem na wieszak i luzno osłania ciuch. Cała reszta, która spoczywa na półkach lub w szufladach może znajdować się w kartonowych pudełkach, pojemnikach, albo w  papierowych torbach. Oczywiście używane są również różnego typu i wielkości torby foliowe. Jednak w dobie tak silnego nastawienia proekologicznego są one passe. Natomiast to wszystko co papierowe, czy kartonowe może mieć indywidualny design i stanowić reklamę dla producenta . Takie opakowania w stylu retro, na pewno dodadzą firmie prestiżu, a bluzka z sieciówki nabierze wartości, jak z salonu Diora. Opakowania zarówno kartonowe, papierowe, jak i plastikowe można zamówić w hurtowniach i bezpośrednio u producentów za pośrednictwem Internetu. Oczywiście można również zaproponować własny projekt.  Inna  sprawa, kiedy dana rzecz jest już naszą własnością i chcemy ją zabezpieczyć np. sezonowo.  Do tych celów oferowane są różnego typu pojemniki plastikowe, które niewątpliwie szczelnie chronią nasze ubrania. Odzież tak zabezpieczona może pozostawać w szafie na wieszaku.  Można ją również schować w innym miejscu, np. w pojemniku  wersalki lub tapczanu. Jeszcze inna opcja, to samodzielnie stojący pojemnik.

Pocieszającym  dla środowiska faktem jest to, że wszystkie te opakowania są wielokrotnego użytku. Zaś jeżeli w szafie nie ma zbyt wielu ubrań,  a te które są  mogą być noszone o  każdej porze roku, wówczas żadne opakowanie zabezpieczające nie jest potrzebne. Takie byłoby zalecenie dla dbających o środowisko, a dla sprzedawców hasło:  odzież w kartonowych pudełkach, to przebój sezonu.