Wizyta u psychologa dziecięcego rozwiązuje wiele problemów

Problemy z dziećmi często pojawiają się już w okresie niemowlęctwa. Różnego rodzaju schorzenia, kolki, wyrzynające się ząbki, są zmorą wielu rodziców i często powodują bezradność i pogorszone samopoczucie. Nie lepiej jest w wieku przedszkolnym i szkolnym, kiedy to zatroskani rodzice nieustannie niepokoją się o swoją pociechę. Niektóre problemy wynikają z naturalnych procesów rozwojowych, często nie ma w nich nic niepokojącego. Czasem jednak młodzi ludzie nie są w stanie funkcjonować w sposób właściwy.

Psycholodzy dziecięcy pomagają małym pacjentom

psycholog dziecięcy łódźRodzice często nie zauważają powagi sytuacji, dostają sygnały z zewnątrz, informowani są przez panie z przedszkola lub szkoły, a także innych opiekunów. Wiele problemów natury emocjonalnej nie świadczy o poważnych zaburzeniach, czasem dziecko wymaga jedynie odpowiedniego wsparcia. Konieczna jest wówczas wizyta u odpowiedniego specjalisty, jakim jest psycholog dziecięcy Łódź jest miastem, w którym rodzice mogą skorzystać z pomocy w placówkach prywatnych i państwowych. Istnieje wiele sytuacji, kiedy warto odwiedzić specjalistę, by sprawdzić, czy z dzieckiem wszystko jest w porządku. Nadmierne wycofanie, unikanie kontaktu z opiekunami, a także wyraźne odstawanie od grupy rówieśniczej, powinno zaniepokoić rodziców. W przypadku starszych dzieci warto zareagować, kiedy pojawiają się duże zmiany w zachowaniu. Nadmierna agresja, wycofanie, poczucie odrzucenia oraz obniżony nastrój sprawiają, że rodzicom ciężko nawiązać nić porozumienia ze swoją pociechą. Czasem w życiu pojawiają się trudne sytuacje, które wymagają pomocy specjalisty, gdyż niemożliwe jest samodzielnie uporanie się z nimi. Doświadczony psycholog jest w stanie ocenić i odpowiednio zdiagnozować małego pacjenta, a jego działania znacznie poprawiają jakość życia młodego człowieka. Psycholog ma wiedzę na temat procesów rozwojowych, dzięki czemu potrafi dostosować narzędzia, które okazują się skuteczne. Wizyta u specjalisty jest jedynym sposobem na to, by pomóc maluchowi.

W obecnych czasach ogromnym problemem jest także uzależnienie najmłodszych od smartfonów i tabletów, nadmierne przesiadywanie przed komputerem i telewizorem, które może powodować szereg objawów somatycznych i psychicznych. W takich sytuacjach bezwzględnie należy udać się do psychologa, który pomoże nie tylko dziecku, ale także jego rodzicom. Nauczy ich radzić sobie z pojawiającymi się nieprawidłowościami. Ważne, by młody człowiek czuł się bezpieczny i wiedział, że wizyta u psychologa nie jest wstydem, a jedynie sposobem na udzielenie profesjonalnej pomocy.