Współczynnik Lambda w płytach warstwowych

 

Nie każdy musi znać się na materiałach stosowanych w budownictwie i wykończeniach wnętrz. Dlatego kiedy dochodzi do wyboru materiału do ocieplenia budynku, warto wcześniej dowiedzieć się więcej na temat tego, co tak naprawdę mamy do wyboru. Nadal większość osób kojarzy ocieplanie ze styropianem. Sam montaż styropianowych płyt nie należy do najprzyjemniejszych. Często trzeba docinać i przycinać płyty, co powoduje wypadanie charakterystycznych białych kuleczek rozprzestrzeniających się bardzo szybko po całym budynku.

Termoizolacja a współczynnik Lambda płyt warstwowych

wytrzymała płyta izolacyjna pirZ kolei wełna skalna także jest nieporęczna w montażu. Bardzo często dochodzi do jej opadania już po krótkim czasie od zainstalowania jej na ścianach czy poddaszu. Zwłaszcza na poddaszu, kiedy wełna nakładana jest poziomo, dochodzi do jej opadania. W ten sposób powstają mostki termiczne, które przepuszczają ciepłe powietrze. Lepiej od razu zainwestować w coś lepszego, co jest obecnie najlepszym rozwiązaniem na rynku. Mowa o płytach warstwowych. Są to płyty, w których wnętrzu znajduje się pianka poliuretanowa o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych. Od zewnątrz płyty chronione są najczęściej plastikiem lub są ocynkowane, aby były jeszcze bardziej wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Nie ma takiej możliwości, by płyta poliuretanowa opadała i tworzyła mostki termiczne. Jest też niewiele łączeń po zamontowaniu płyt, co zmniejsza ryzyko powstania mostków termicznych gubiących ciepło. Taka wytrzymała płyta izolacyjna pir wcale nie należy do najdroższych rozwiązań. Czym wyróżnia się ona spośród wielu innych materiałów do ocieplania nieruchomości? Przede wszystkim swoimi parametrami. Wystarczy wspomnieć tutaj o współczynniku przewodzenia ciepła, który oznaczany jest grecką literą Lambda. Współczynnik ten mówi nam, na jakim poziomie dochodzi do przepuszczania ciepła na zewnątrz budynku, których został ocieplony płytami warstwowymi czy innymi materiałami. Jeśli chodzi o płyty poliuretanowe, to współczynnik przewodzenia ciepła wynosi zazwyczaj 0,02. To znacznie mniej niż w przypadku styropianu czy wełny.

Czy to dobry wynik? Jak najbardziej! Okazuje się, że im niższy współczynnik Lambda, tym lepiej, bo oznacza to, że materiał będzie izolował ciepło jeszcze bardziej i pozostawiał je wewnątrz nieruchomości. Płyty PIR znajdują zastosowanie nie tylko na poddaszu. Można je wykorzystywać także do ocieplania ścian nieruchomości. Bez wątpienia warto zastanowić się nad inwestycją w płyty warstwowe, które są obecnie najlepszym rozwiązaniem na rynku.