Wybieramy żyrandole idealnie oświetlające kościół

 

Wszystkie kościoły mają swój charakterystyczny i niepowtarzalny styl. Styl ten w znacznym stopniu kreowany jest przez dobór odpowiedniego oświetlenia. Z tego też powodu część producentów lamp i żyrandoli ma w swojej ofercie żyrandole, które nadają się do zamontowania w kościele. Modeli jest bardzo dużo. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście żyrandole  kryształowe, które dają bardzo ciekawe efekty świetlne lub żyrandole z białymi abażurami. W części kościołów wiszą żyrandole zdobione witrażami.

Oświetlenie kościołów zapewnią eleganckie żyrandole

oświetlenie kościołaNie ulega najmniejszej wątpliwości, iż oświetlenie kościoła wcale nie należy do łatwych. Światło nie może być zbyt jaskrawe, gdyż będzie raziło nas w oczy. Nie może być również zbyt ciemne, gdyż trudno będzie się przy nim czytało. Najlepsze oświetlenie gwarantują żyrandole kryształowe, których kryształki pięknie się mienią, tworząc niesamowite efekty świetlne. Można postawić również na klosze wykonane z witraży lub takie, które imitują zapalone świece. Warto mieć też na uwadze okoliczność, iż wszystkie lampy i żyrandole, które są przeznaczone do budynków sakralnych zawsze wykonane są z materiałów o najwyższej jakości. Zwykle będą one bowiem wisiały przez kilkanaście lat lub dłużej. Największy żyrandol zawsze znajduje się nad ołtarzem w nawie głównej i jest on najbardziej wystawny. W nawach bocznych lampy i żyrandole nie muszą być już tak wystawne. Są one zwykle nico mniejszych rozmiarów, ale też zapewniają optymalne oświetlenie. Do wszystkich żyrandoli zawsze można założyć energooszczędne żarówki, dzięki czemu rachunki za energię elektryczną będą niższe. Część lamp i żyrandoli to często małe dzieła sztuki, które pięknie i elegancko się prezentują. Zawsze musimy jednak pamiętać o wysokości sklepień w kościele, które z reguły są wysokie oraz dopasować, w przypadku zabytków, oświetlenie do stylu, w którym zbudowany został dany kościół, gdyż oświetlenie zawsze musi tworzyć harmonijną całość. Musimy też pamiętać, iż oświetlenie kościoła musi być neutralne dla znajdujących się w nich wiekowych dziełach sztuki, jak rzeźby, obrazy, czy ikony.

Bardzo wielu producentów ma w swojej ofercie żyrandole i lampy, które przeznaczone są do oświetlenia kościołów. Są to mocne i solidne konstrukcje, które wiszą latami. Muszą być więc wytrzymałe oraz muszą być wykonane z materiałów i tworzy o najwyższej jakości. Klosze mogą być kryształowe lub wykonane z witraży, dzięki czemu dają wnętrzu nie tylko oświetlenie, ale też bardzo ciekawe efekty świetlne. Nadto muszą być eleganckie oraz powinny tworzyć harmonijną całość z wystrojem kościoła.