Wydajne rębaki do drewna

Współczesne rębaki do drzewa to efekt wielu lat prac nad unowocześnianiem ich konstrukcji. Pierwsze rębaki pojawiły się już kilkadziesiąt lat temu i świetnie się sprawdziły w przetwarzaniu na drobne zrębki gałęzi wraz z odrostami oraz drobnych pni i innych odpadów. Dzięki rębakom można w pełni wykorzystać materiał drzewny po cięciach pielęgnacyjnych i wycinkach drzew. W skali wykorzystania przez właścicieli przydomowych ogrodów świetnie nadają się do przerobu martwych części roślin na kompost. Drewno jest surowcem bardzo cennym i coraz bardziej deficytowym więc jak najlepsze jego wykorzystanie staje się priorytetem. Jest to tym bardziej istotne, że z odpadów produkuje się zrębki do wyrobu cenionego opału w formie brykietu lub pelletu.

Współczesne rębaki do drewna

najlepszy rębak do gałęzi spalinowyProdukcja rębaków do drewna stale rośnie w związku z dużym zapotrzebowaniem na te urządzenia. Widzimy to także w Polsce gdzie pojawiło się kilku zdecydowanych liderów w tej branży. Produkowane przez polskie przedsiębiorstwa urządzenia to stosunkowo niska cena w porównaniu do rębaków firm zagranicznych przy jednoczesnej bardzo wysokiej jakości. Na rodzimym rynku znajdziemy wszystkie rodzaje rębaków do drewna zgodnie z najpopularniejszym podziałem tych urządzeń ze względu na użyty napęd. Są dostępne rębaki z napędem silnikami elektrycznymi, spalinowym oraz poprzez wałek odbioru mocy z ciągnika czyli tzw. WOM. Najczęściej w profesjonalnym zastosowaniu znajdują się rębaki spalinowe ze względu na swoją uniwersalność polegającą przede wszystkim na niezależnym napędzie. Rębaki elektryczne wymagają bliskiego źródła prądu, a rębak ciągnikowy jest ściśle związany ze źródłem napędu swojego nośnika. Tak więc wydaje się, że uznany za najlepszy rębak do gałęzi spalinowy będzie doskonałym przykładem ze względu na swoją uniwersalność. Rębaki z silnikiem spalinowym umieszczone na ramach i platformach kołowych świetnie wpisują się w określenie rębaka mobilnego zdolnego do pracy bezpośrednio w terenie. Typowy rębak do drewna w tym także spalinowy składa się z blaszanego leja podawczego, którym dostarczany jest materiał drzewny do urządzenia, mechanizmu tnącego tarczowego oraz ramienia wyrzutowego. Mechanizm tnący zawiera różne ilości noży wykonanych najczęściej z wysokogatunkowej stali narzędziowej, a ramię wyrzutowe w dobrych rębakach posiada zdolność obrotu o 360 stopni co umożliwia dokładną aplikację zrębków. W skład rębaka wchodzi również silnik oraz mechanizmy pomocnicze w postaci wałków obrotowych i inne. Pełne informacje o budowie rębaków do drewna można znaleźć na stronach internetowych producentów.

Produkowane obecnie rębaki do drewna to nastawienie na najwyższą jakość w połączeniu z bardzo dobrą wydajnością. Obudowa rębaków wykonana jest z solidnej blachy zapewniającej bezpieczeństwo pracy. Dla ułatwienia pracy w skład dobrego rębaka wchodzą ruchome wałki wprowadzające z funkcją biegu wstecznego w razie blokady. Pozwalają na stabilne i jednostajne wprowadzanie gałęzi pod mechanizm tnący. Dla ułatwienia pracy producenci oferują również składane stoły rolkowe podawcze. Mnogość modeli rębaków pozwala zaspokoić wszystkie potrzeby potencjalnych użytkowników.