Wygląd stroju szlacheckiego

 

Wiele osób myśli, że dopiero ludzie żyjący w naszych czasach są wysoko rozwinięci, a wszyscy, którzy byli wcześniej, to tak naprawdę zupełnie inne kategoria ludzi, bo przecież nie mieli oni takich możliwości, jak my. Takie schematy myślenia pokazują, jednak że osoba, która coś takiego twierdzi, nie ma najwyraźniej praktycznie żadnej wiedzy z zakresu historii, bo gdyby tak było, to wiedziałaby on, że ludzie już od wielu wieków starają się dbać o różne aspekty swojego życia i można na ten temat dużo dowiedzieć się, chociażby od ludzi zajmujących się strojami szlacheckimi, gdyż to one są najlepszym świadectwem niesamowitej kultury, jaką wykształcili nasi przodkowie.

Informacje o stroju szlacheckim

stroje szlacheckieW naszych czasach często mówi się, że to kobiety przywiązują największą uwagę do tego, w co się ubierają, ale kiedyś można było to powiedzieć dosłownie o wszystkich ludziach, którzy zaliczali się do szlachty, bo jak powinniśmy doskonale wiedzieć z lekcji historii, była to warstwa społeczna, która zaliczała się do tych bogatszych, chociaż tutaj też można wyróżnić pewne podziały, które są widoczne na przykładzie noszonych strojów. Niewątpliwie jednak każdy szlachcic uważał się za kogoś wyjątkowego. Chciał podkreślić swój status, a najprostszym sposobem, by to zrobić, było po prostu noszenie wyjątkowo eleganckich ubrań. Nazewnictwo stosowane w czasach szlacheckich byłoby dla ludzi żyjących aktualnie absolutnie niezrozumiały i w związku z tym postaram się wyjaśnić, co jest ciekawego w tych strojach, ale przekładając niektóre nazwy na bardziej nowoczesny język. Przeciętne stroje szlacheckie składają się z wielu elementów. Zacznijmy od butów, bo w czasach szlacheckich było to coś wyjątkowego i mogli sobie na to pozwolić tylko i wyłącznie ludzie zamożni. Buty były wykonywane przede wszystkim ze zwierzęcej skóry i trzeba przyznać, że ich wygląd potrafił robić bardzo pozytywne wrażenie, bo już nasi przodkowie byli w stanie farbować ten materiał. Spodnie są starym wynalazkiem i w związku z tym nosił je nawet szlachcic żyjący wiele lat temu.

To właśnie dzięki nim i jego nogi nie marzły. Kontusz był odpowiednikiem dzisiejszego płaszcza i sięgał człowiekowi aż za kolana. Jeżeli ktokolwiek chce się na własnej skórze przekonać, jak czuje się człowiek noszący te wszystkie rzeczy, to może to bez problemu zrobić, bo przecież Istnieje wiele sklepów, w których można przyjrzeć się strojom szlacheckim, a następnie je kupić. Ich ceny wcale nie są wysokie, bo przecież są to wierne repliki, które idealnie nadają się do przedstawień teatralnych czy innych tego typu wyjątkowych wydarzeń o charakterze historycznym.