Wykorzystanie klasyfikacji ATEX w praktyce

Kiedy rozpoczynałem pracę w nowej firmie produkującej wiele różnych urządzeń i substancji dla innych firm, wiedziałem z wyprzedzeniem, że będę miał dużo do nauczenia. Już wcześniej poinformowano mnie, że będę musiał się zapoznać z szeregiem instrukcji, klasyfikacji, rozporządzeń i innych zakresów, które będą musiały zostać spełnione, by cokolwiek wyprodukowanego u nas mogło później trafić do naszych podstawowych klientów. Oczywiście ta wiedza nie miała jedynie być oparta na potrzebie sprzedaży i zarobku, ale w większym zakresie opierała się na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa.

Produkty spełniające klasyfikację ATEX

Klasyfikacja atexWyjaśniono mi bardzo dokładnie, mimo że o tym już mniej więcej wiedziałem, że produkty, które są i będą przez nas produkowane, trafiają do wyspecjalizowanych klientów, zazwyczaj będących dużymi fabrykami, firmami i innymi działalnościami pracującymi na większą skalę. W tych miejscach warunki pracy nie są jakoś wyjątkowo bezpieczne z różnych względów. Ryzyko wybuchu przy pojawieniu się np. iskry jest wyjątkowo wysokie i może być bardzo brzemienne w skutkach. Dlatego też, wszystko, z czego korzystają w takich miejscach, musi być dostosowane do pracy w takich warunkach. I tu pojawia się klasyfikacja ATEX. Dzięki niej wiemy, jakie warunki i wymagania muszą spełniać wyprodukowane przez nas produkty, by mogły być bezpiecznie wykorzystywane w sytuacjach skrajnie zagrożonych wybuchem. Z jednej strony większość produktów musi zostać stworzona w sposób bezpieczny dla użytkownika, ale kiedy pomyśli się bardziej o ewentualnych konsekwencjach naszego błędu, powaga sytuacji znacznie rośnie i można dosłownie poczuć odpowiedzialność, jaka na całym procesie produkcji ciąży. Nikt nie chciałby doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji, więc każdy element produkcji i pracy musi zostać wykonany z niezwykłą dbałością oraz uwagą. Jeden, pojedynczy i przypadkowy błąd może nieść za sobą konsekwencje, które w na etapie produkcji nie są nawet do końca wyobrażalne. To pokazuje, jak dużą uwagę tym klasyfikacjom trzeba poświęcić, by mieć pewność, że wszystko będzie w porządku.

Ta odpowiedzialność bardzo mi pasowała. Lubiłem robić coś ważnego i kluczowego. Zawsze starałem się wszystko robić zgodnie z instrukcjami i rozporządzeniami, więc wiedziałem, że w takiej pracy poczuję się bardzo dobrze. Klasyfikacje ATEX znam już na pamięć i wiem doskonale, że moja praca ma znaczenie, więc nigdy nie robię niczego, co mogłoby w przyszłości nieść jakiekolwiek ryzyko dla innych osób.