Zabezpieczamy ogród specjalną matą

Coraz więcej osób w profesjonalny sposób dba o swoje ogrody, stosując w nich rozwiązania, które do tej pory używane były przede wszystkim w profesjonalnym projektowaniu krajobrazu. Rozwiązania te pojawiają się w naszych ogrodach głównie ze względu na chęć oszczędzenia czasu przy pielęgnacji roślin. Największą zmorą na terenach zielonych są bowiem chwasty. Możemy je eliminować za pomocą specjalnych preparatów, te jednak niekoniecznie dobrze wpływają na środowisko. Dlatego bardziej ekologicznym sposobem są fizyczne zabezpieczenia. 

Specjalna mata blokująca porost chwastów

trwała mata ściółkującaNajwiększą zmorą każdego ogrodnika są chwasty, które wdzierając się na nasze rabaty z kwiatami czy innymi roślinami, nie pozwalają im odpowiednio się rozwijać a przy okazji brzydko wyglądają. Istnieją różne sposoby zwalczania chwastów. Najpopularniejszym jest oczywiście regularne ich pielenie, jednak pochłania to bardzo dużo czasu i energii. W dzisiejszych czasach szukamy rozwiązań, które pozwolą nam zaoszczędzić czas, na przykład na pieleniu ogródka. Jednym ze sposobów jest zastosowanie specjalnych preparatów, które jednak nie do końca są sprzyjające środowisku. Innym rozwiązaniem, które zyskuje coraz więcej zwolenników, jest trwała mata ściółkująca, którą wykłada się podłoże dla roślin. Rośliny wsadza się do ziemi po wycięciu otworów w macie. Taka agrotkanina bardzo dobrze przepuszcza do gleby wodę i składniki mineralne, zagłuszając jednocześnie porost chwastów. Nie ulega gniciu, dzięki temu może znajdować się w naszym ogrodzie przez długie lata. Maty ściółkujące są doskonale znane szczególnie wśród osób uprawiających rośliny szklarniowe oraz pośród tych, którzy zakładają tereny zielone na terenach miast, Jak dobrze się przyjrzymy, większość kwiatów i niskich roślin w miejskich parkach i skwerach jest zabezpieczonych matą ściółkującą, dzięki temu mogą one cieszyć nasze oko przez długie lata. Maty ściółkujące wykonane są z polipropylenu, który jest neutralny dla środowiska naturalnego. 

Nasze ogrody są coraz bardziej pokaźne i zadbane. Coraz więcej osób zaczyna urządzać je w sposób profesjonalny, stosując rozwiązania, które wcześniej w prywatnych ogrodach raczej się nie pojawiały. Żeby zminimalizować problem związany z chwastami, a przy okazji nie zanieczyszczać środowiska jakimiś chemikaliami, ludzie kładą na podłoże roślin specjalne tkaniny ściółkujące, które są w pełni przyjazne dla środowiska. Przepuszczają wodę i sole mineralne, a przy tym niezwykle skutecznie blokują możliwość rozwoju chwastów.