Zalety złącz Thunderbolt

Na rynku obecnie występuję kilka różnych rodzajów złączy, które standardowo są używane  komputerach stacjonarnych i laptopach. Różnią się one nie tylko wyglądem ale również prędkością przesyłanych danych po połączeniu z innymi urządzeniami. Szczególną popularnością cieszy się nowy standard wymyślony przez firmę Apple i Intel jako następca USB, który pojawił się w 2011 roku.

Jaki kabel z Thunderbolt wybrać?

thunderbolt - kabel do laptopaStandardy i złącza używane w komputerach osobistych ulegają ciągłym przemianom, co wpływa również na to, że konsumenci musza dostosować się do nowych realiów i aktualnie promowanego standardu. Podobnie jest w przypadku złączą thunderbolt – kabel do laptopa z tym złączem przez dłuższy czas było dostać bardzo trudno i trzeba było ratować się przejściówkami. Obecnie z dostępnością tej technologii jest znacznie łatwiej, a stało się tak, gdy dostrzeżono jej ogromne zalety. Przede wszystkim złącza Thunderbolt oznaczają możliwość osiągnięcia ogromnej prędkości przesyłu danych, a dodatkowo, możliwość podłączenia wielu urządzeń do jednego portu w tym samym czasie. Jest to oczywiście ogromna przewaga tego standardu nad złączami USB. Kolejną, którą dziedziczy większość przewodów z tym standardem, jest prędkość przesyłu danych przekraczająca 10 Gbit/s co w 20111 roku, kiedy standard Thunderbolt wprowadzono na rynek, było wartością nieosiągalną dla innych producentów. Obecna prędkość przesyłu danych którą można uzyskać przy pomocy kabli Thunderbolt przekracza 40 Gbit/s, co jest wartością znacznie wyższa niż w przypadku popularnego złącza USB 3.1. Oczywiście to nie jedyne zalety kabli Thunderbolt. Otóż, przy pomocy złącz Thunderbolt i przewodów do nich możemy podłączyć aż sześć urządzeń jednocześnie do tego samego portu, co jest możliwe dzięki technologii Daisy Chaining. Dodatkowo, złącze ma kompatybilność wsteczną z wieloma niegdyś używanymi standardami, co jest możliwe do uzyskania dzięki kablowi Thunderbolt oraz specjalnego adaptera do niego. Mało tego, jedynie przy pomocy kabli Thunderbolt można podłączyć do jednego gniazda monitory dwa 4K jednocześnie, z częstotliwością odświeżania dochodzącą do 60 Hz. Na przyszły rozwój technologii Thunderbolt pozytywny wpływ może być decyzja Intela, w której informuje on o rezygnacji z opłat licencyjnych.

Przy wyborze odpowiedniego standardu do komputera producenci biorą zazwyczaj pod uwagę cenę, oraz prędkości, które można uzyskać za jego pośrednictwem. Z tego tez względu z obecnie używanych komputerów zniknęły starsze typy złącza, zastępowane przez nowocześniejsze i szybsze rozwiązania.