Zastosowanie lin jutowych

 

Liny wykorzystywane są już od kilkuset lat w przemyśle i sportach. Dawnej znane były jedynie liny wytwarzane z materiałów naturalnych takich jak chociażby bawełna. Dawnej ich głównym zastosowaniem były statki, gdzie służyły jako zabezpieczenie przewożonych materiałów czy jako zawieszenie dla kotwic. Wraz z momentem odkrycia materiałów pochodzenia syntetycznego takich jak poliamid czy polipropylen ich zakres stosowania się zmienił. Sztuczne materiały posiadają wiele cech, których nie wykazują liny naturalne i odwrotnie.

Charakterystyka lin jutowych pochodzenia naturalnego

liny jutowe - producentLiny naturalne wykonane są z włókien, które wytwarzane są z naturalnych surowców. Mogą być one wykonane z bawełny, lnu, konopi, palmy daktylowej, sizalu, kory, kokosu czy właśnie juty. Juta jako surowiec naturalny jest odporna na procesy gnilne, co odróżnia ją od wyrobów z wykorzystaniem bawełny czy lnu, które pod wpływem wilgoci zaczynają niszczeń. Co więcej jest także surowcem odpornym na gniecenie. Jej zastosowanie jako surowca do produkcji lin jest uzasadnione. Wykazuje dużą odporność na warunki atmosferyczne – deszcz, wiatr, promieniowanie słoneczne. Jako, że nierzadko jest impregnowana naftą nie strzępi się. Liny jutowe charakteryzują się niezwykle efektownym wyglądem, co sprawia, że jest wykorzystywana do aranżacji stylowych wnętrz. Jest także materiałem, z którego wytwarza się wiele rękodzieł. Liny jutowe – producent ich wytworzenia wie, że są to liny o stosunkowo dobrej wytrzymałości i bardzo wysokiej jakości. Zakłada się, że wraz ze wzrostem grubości lin jutowych wzrasta ich sztywność. Z drugiej strony zwiększa to także ich wytrwałość i siłę udźwigu. Są szczególnie cenione jako ozdoby we wnętrzach, ale można je także spotkać jako dodatek do wystroju ogrodu. Juta, jak każdy surowiec naturalny, jest materiałem w zupełności biodegradowalny, co oznacza, że jest bezpieczna dla środowiska.  Liny jutowe mogą zostać poddane recyklingowi, co sprawia, że ich funkcjonalność oraz zastosowanie można określić mianem uniwersalnego.

Tworzywa sztuczne dość znacząco zmieniły wygląd rynku lin. Dziś o właśnie one bardzo mocno wyparły powierzchnie stosowane liny naturalne, ponieważ przewyższają je swoją wytrzymałością. Z drugiej strony liny naturalne posiadają jedną podstawową cechę, której tworzywa sztuczne nigdy nie będą miały. Jest nią estetyka ich wykonania. Liny naturalne sprawdzają się przede wszystkim jako piękne dodatki do domu i ogrodu. Coraz częściej sięgają po lin jutowe także restauratorzy, którzy aranżują swoje lokale w stylu marynarskim.