Zastosowanie ogrzewania promiennikowego

Wśród alternatywnych metod ogrzewania domów znajdziemy elektryczne promienniki ciepła na podczerwień. Najbardziej znanymi źródłami ciepłą są promienie słoneczne i ogień. Ciepło, które odczuwamy na zewnątrz w ciągu dnia, pochodzi ze słońca. To jest właśnie promieniowanie podczerwone. Wybór sposobu ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji podejmowanych podczas budowy nowego domu. Do tej pory największą popularnością cieszyły się tradycyjne metody przy wykorzystaniu kaloryferów, lecz to się szybko zmienia.

Czym jest ogrzewanie promiennikowe?

promiennik ogrzewanieOgrzewanie na podczerwień wykorzystuje energię promieniowania, która przemieszcza się w przestrzeni w formie fal elektromagnetycznych – przesył energii nie jest zależny od powietrza (tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych typów ogrzewani). Energia podczerwieni zmienia się w ciepło dopiero w chwili jej absorpcji przez organizmy żywe lub przedmioty z otoczenia. Przy ogrzewaniu podczerwienią, nośnikiem ciepła są wszystkie powierzchnie, które ograniczają pomieszczenie, np. ściany, przedmioty się w nim znajdujące, ludzie. Jako że ciała stałe są źródłem ciepła, temperatura w pomieszczeniach, które są ogrzewane przy pomocy promieniowania, jest mało zróżnicowana. Promiennik ogrzewanie sprawia, że odczuwalna temperatura w pomieszczeniach jest wyższa od faktycznej nawet o 3 stopnie. Przekłada się w konkretny sposób na koszty ogrzewania wynikające ze zużytej energii elektrycznej. Kolejną zaletą jest zminimalizowanie ruchu powietrza – zmniejsza to ilość kurzu krążącego w powietrzu. To z pewnością docenią alergicy. Promieniowanie podczerwone ma także wpływ na stan budynku. Jest ono pochłaniane przez przegrody budowlane, dzięki temu są one suche i ciepłe. Zapobiega to rozwojowi grzybów i pleśni. Ogrzewanie na podczerwień ma jeszcze jedną zaletę – pozwala odmienić wystrój pomieszczenia. Producenci poszerzają swoją ofertę o kolejne modele. Ostatnim hitem są panele, które mogą stać się lustrem lub dekoracja z motywem wybranym przez klienta.

Nowoczesne promienniki to ekologiczne źródło ciepła. Podczas ogrzewania nie powstają żadne produkty uboczne (dwutlenek węgla, pyły, popiół, etc.) Jest to bezpieczny sposób eksploatacji ze względu na brak otwartego źródła ognia lub przewodów paliwowych. Promienniki nie wytwarzają żadnych hałasów ani zapachów. Efekt grzewczy jest bardzo szybki, nie potrzebuje czasu na uzyskanie ciepła – jak w przypadku tradycyjnych kaloryferów. Ciepło z promienników rozkłada się w sposób równomierny, tym samym zapewniając odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach.