Znaczenie wkładu przy wyborze kominka

Nietrudno przypomnieć sobie sceny z filmów czy seriali, w których w tle znajdował się rozpalony kominek. Widzimy na nich otwarte, niezabudowane paleniska, w których ochoczo buzuje ogień. Ze względów bezpieczeństwa nie można już korzystać z takich rozwiązań, na szczęście dostępne są nowocześniejsze i bardziej wydajne urządzenia. Nadal wnoszą ciepło i specyficzną atmosferę do wnętrza, mogą być równie estetyczne, co kominki z dawnych lat i zachęcają do zasiadania przy nich w fotelu i rozgrzania się. Dobry wkład kominkowy powinien skutecznie ogrzać pomieszczenie, ale nie tylko.

Typy wkładów i ich zastosowania

wydajny wkład do kominka łódźTyp wkładu wybieramy zgodnie z tym, do czego będzie przeznaczony, aby służył nam przez długie lata i sprawdził się jako urządzenie grzewcze. Przepisy określają, że oprócz wkładu kominkowego powinniśmy mieć w domu także kocioł albo grzejniki elektryczne. Montażu można dokonać tylko w budynkach jednorodzinnych oraz niskich budynkach wielorodzinnych i w odpowiednio dużym pomieszczeniu. Nieodzowny będzie kanał wentylacji, który zazwyczaj trzeba uwzględnić jeszcze w fazie projektowania domu, w końcu zanieczyszczenia i produkty spalania muszą mieć którędy się wydostawać. Komin buduje się z materiałów niepalnych i odpornych na wysoką temperaturę, dlatego z reguły jest ceramiczny lub stalowy. Istnieje wiele rodzajów wkładów kominkowych. Jak wybrać ten najlepszy? Jeżeli musimy znaleźć wydajny wkład do kominka Łódź jest miastem, w którym możemy zrealizować to zadanie. Warto zapoznać się z najpopularniejszymi rozwiązaniami, jakie proponują renomowani producenci. Wykończenie może być żeliwne lub stalowe z ceramicznymi elementami. Jeśli chodzi o rodzaj wkładu to jedna z wersji opiera się na cyrkulacji powietrza, zachodzącego dzięki grawitacji lub wspomaganego specjalnym nadmuchem. Taki system grzeje tylko wtedy, kiedy płonie ogień. Innym rozwiązaniem jest kominek z płaszczem wodnym, który może ogrzać wiele pomieszczeń przy umieszczeniu w nich specjalnej instalacji. Poza tym ma też funkcję podgrzewania wody użytkowej. Jeżeli zależy nam, aby nie nosić drewna, możemy zdecydować się na lżejsze rozwiązanie, czyli wkład gazowy. Nie ma on dużej mocy i pełni głównie funkcję dekoracyjną.

Warto jest się dobrze zastanowić, a także skorzystać z porady eksperckiej, jeśli chcemy umieścić w naszym domu kominek. Od fachowca lub z poradnika w internecie dowiemy się, jaką moc powinien mieć wkład i który najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Do wyboru mamy wersje powietrzną, gazową i z płaszczem wodnym. Wczytanie się w parametry i zapoznanie z różnymi rodzajami wkładów pomoże nam wybrać taki, który będzie nam odpowiadał.